Bir doğal sayının çarpanları (bölenleri) arasından asal sayı olanlarına o sayının asal çarpanı denir. Sayının asal çarpanlarını bulmak için tüm çarpanlarını bulup arasından asal olanlar seçilir. Fakat bu pratik bir yöntem değildir. Asal çarpanlara ayırmak için kullanacağız 2 yöntemden bahsedeceğim.

1. Yöntem : BÖLME ALGORİTMASI ile asal çarpanlara ayırmak

Bu yöntemde sayıyı asal çarpanlara ayırmak içim sayının sağ tarafına bölme çizgisi çizeriz. Sonra en küçük asal sayıdan başlamak üzere sayı sürekli asal sayılara bölünür. Asal sayılar daima çizginin sağ tarafına yazılmalıdır. Bölüm sonucunda çıkan sonuç sürekli bölünerek bölüm 1 oluncaya kadar işleme devam edilir. Bölme algoritması yöntemini EBOB ve EKOK bulurken kullanacağımız için kesinlikle öğrenmelisiniz.

Bu yöntemle böldüğümüz asal sayılar asal çarpanları verir. Fakat dikkat etmelisiniz, kaç tane asal çarpanı vardır sorusuna cevap verirken asal sayıları sadece 1 defa saymak gerekir. Örneğin 48 sayısı 2’ye 4 defa bölünmesine rağmen 1 defa saymalıyız.

2. Yöntem : ÇARPAN AĞACI

Bu yöntemde sayı sürekli asal sayıya bölerek başlıyoruz. Asal sayılar işaretlenir ve asal olmayan sayı tekrar asal sayıya bölmeliyiz. Tüm işaretlene sayılar asal sayı oluncaya kadar işlem sona erer.

Çarpan ağacı yöntemi sonu sıfırlı olan sayıları asal çarpanlarına ayırmak için kullanılan etkili bir yöntemdir. Çünkü sonu sıfır olan sayı 10 ile çarpılmıştır. Bu yüzden 10 sayısının 2 ve 5 olmak üzere 2 tane asal çarpanı olduğundan kolaylıkla asal çarpanlarına ayrılmaktadır. Böylece bu yöntem daha kullanışlı hale gelecektir. Fakat bölme algoritması daha sık kullanacağımız bir yöntem olduğundan o yöntemle çarpanlara ayırmanızı tavsiye ederim.

Bu dersimizde bir sayıyı asal çarpanlara ayırmak için 2 yöntem olduğunu öğrendik. Bu yöntemlerden ikisi de kullanabilirsiniz. Fakat bölme algoritmasını ilerleyen konularımızda çok sık kullanacağız.

Bir sonraki dersimizde EBOB ve EKOK konusuna geçiş yapacağız. Bu konu çarpanlar ve katlar konusu için çok büyük önem taşımaktadır. Bir sonraki derse kadar kendinize iyi bakın. İyi çalışmalar. Hoşcakalın.

Önerdiğim ve kullandığım kaynaklar ➤ https://bit.ly/724tavsiye

Bu konuları da izlemeni tavsiye ederim:

Bölünebilme Kuralları — TIKLA

Çarpan = Bölen — TIKLA

https://724matematik.net/
Instagram’dan takip et ➤ https://bit.ly/3yM7M9W
Abone ol ➤ https://goo.gl/JdeEVY
Telegram grubuna katıl ➤ https://t.me/mat724

  • Asal Çarpanlara Ayırma PDF indir

Ramazan Hoca {Ramazan Hoca}

Merhaba Ben Ramazan Hocanız, Burada ortaokul ve LGS matematik konularını anlamana büyük yardımı olacak kısa yollar ve faydalı ipuçlarını bulabileceksin. LGS ve okul sınavlarına hazırlık için örnek soruları çözüyor ve sizin çalışmanız için ders anlatım pdflerini hazırlıyorum. Tüm bunlara anında ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutma.

“Asal Çarpanlara Ayırma Yöntemleri – LGS#03” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir