Merhaba gençler. Artık bölünebilme kurallarını ve bir sayının çarpanlarına nasıl ayrılacağını pratik yöntemleri kullanarak biliyorsunuz. Şimdi ise asal sayı nedir bunun cevabını verip 1 ile 100 arasındaki asal sayıları bulalım. Asal sayılar rastgele dağılım gösterdiğinden belli bir kuralları yoktur. Yine de Eratosten Kalburu yöntemiyle bu sayıları bulup öğrenmeliyiz. Bir sonraki dersimiz olan asal çarpanlarda görüşmek üzere.

Önceki ders : https://724matematik.net/carpan-bolen-kisa-yol-ile-bolme-yapiyoruz-lgs-01/ – Çarpan = Bölen | “KISA YOL” ile bölme yapıyoruz! – LGS 01

Dersleri kaçırmamak için : https://goo.gl/JdeEVY buraya tıklayıp abone olabilirsin.

Asal Sayı nedir?

Bir ve kendisinden başka böleni olmayan sayılara asal sayı denir. Asal sayıların birbirinden farklı olmak üzere sadece 2 tane böleni olmaktadır.

Asal Sayılar Bulma Yöntemi : ERATOSTEN KALBURU

Bu yöntem ile belirli aralıktaki sayılar arasından asal olanlar seçilir. Bir asal sayı belirlendikten sonra tüm katları tablodan silinir. Bu yöntem her asal sayı için tekrar edilir. Herhangi bir sırada silinecek asal sayı kalmazsa işlem sona erer. Kalan sayıların tamamı asal sayıdır.

Özellikleri

  • 2 en küçük asal sayıdır.
  • Çift olup da asal olan sadece 2 vardır.
  • 2 haricindeki hepsi tek sayıdır.

Önerdiğim ve kullandığım kaynaklar ➤ https://bit.ly/724tavsiye

Bu konuları da izlemeni tavsiye ederim:

Bölünebilme Kuralları — TIKLA

Çarpan = Bölen — TIKLA

https://724matematik.net/
Instagram’dan takip et ➤ https://bit.ly/3yM7M9W
Abone ol ➤ https://goo.gl/JdeEVY
Telegram grubuna katıl ➤ https://t.me/mat724
#lgsmatematik #lgstayfa #matematik

  • Bölünebilme Kuralları PDF indir

Ramazan Hoca {Ramazan Hoca}

Merhaba Ben Ramazan Hocanız, Burada ortaokul ve LGS matematik konularını anlamana büyük yardımı olacak kısa yollar ve faydalı ipuçlarını bulabileceksin. LGS ve okul sınavlarına hazırlık için örnek soruları çözüyor ve sizin çalışmanız için ders anlatım pdflerini hazırlıyorum. Tüm bunlara anında ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutma.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir