Merhaba gençler. Bir sayının çarpanlarını bulurken kullanacağımız pratik yöntemlerle dolu dersimize hoş geldiniz. Kısa yolları iyi anlamak için tekrar tekrar izlemenizde fayda var. Sayıları bu şekilde çarpanlarına ayırma sizi çok hızlanacaktır. Bu yöntemlerin özellikle EBOB veya EKOK bulmada çok işinize yarayacağına eminim. Sıradaki dersimiz olan asal sayıları da öğrendikten sonra asal çarpanlara ayırmak daha kolay olacaktır.

Önceki ders : https://724matematik.net/bolunebilme-kurallari-lgs00/ – Bölünebilme Kuralları | LGS Matematikte Çok işinize yarayacak! – LGS 00

Dersleri kaçırmamak için : https://goo.gl/JdeEVY buraya tıklayıp abone olabilirsin.

Bir sayının çarpanlarını bulma

Bir sayının çarpanını veya bölenini sistematik bir biçimde bulmalısınız. Önce 1 x kendisini yazacaksınız. Daha sonra alt alta devam ederek 2, 3, 4, 5… ile oluşan çarpanlarını yazacaksınız. Bunları yazarken bölünebilme kurallarını kullanmanız gerekiyor. Bölünebilme kurallarını bir önceki dersimde anlatmıştım. Diyelim ki sayı 4’e bölünüyor. Peki 4’e böldükten sonra sonucu bulmak için aşağıda yazmış olduğum pratik yolu kullanacaksınız.

“PRATİK YOL” – Bölme işlemi yapmadan bölebilmek

Diğer çarpanı bulabilmek için önceki çarpanlardan yardım almak gerekiyor. Verdiğimiz örnekte 4’ü kullanalım. 4sayısı 2 sayısının “iki” katıdır. O halde önceki yazmış olduğumuz 2 çarpanının yanında yazan diğer çarpanı “ikiye” bölüyoruz. Bu yöntemle 4’ün yanına yazmamız gereken çarpanı bulmuş oluyoruz. Aynı şeyi 6 için de deneyelim. 6 sayısı 2 sayısının “üç” katıdır. 2’nin yanında yazan çarpanı “üçe” böldüğümüzde o sayının 6 ile bölümünden elde ettiğimiz sayıyı bulmuş oluruz.

7 ile bölündüğünü nasıl anlarız?

Bir sayının 7 ile bölündüğünü anlamak için önceki bölen sayılarına bakmalıyız. Bu bölenler arasından herhangi birinin 7’nin katı olduğundan eminsek o zaman bu sayı da 7’ye bölünür deriz. Sayı 7 ile bölündüğünde elde edilen diğer çarpanı bulmak için önceki bölenlerden birini seçip içinden 7 çarpanını alırız. 7 çarpanını aldıktan sonra kalan çarpanı diğer yanındaki çarpana aktarırız. Elde edilen sonuç 7 sayısının bölümünden elde edilen ile aynıdır.

 

Önerdiğim ve kullandığım kaynaklar ➤ https://bit.ly/724tavsiye

Dersin devamı ➤ https://724matematik.net/asal-sayilar-eratosten-kalburu-nedir-lgs-02/ – Asal Sayılar | Eratosten Kalburu nedir? – LGS 02

Bu konuları da izlemeni tavsiye ederim:

Bölünebilme Kuralları — TIKLA

Asal Sayılar — TIKLA

https://724matematik.net/
Instagram’dan takip et ➤ https://bit.ly/3yM7M9W
Abone ol ➤ https://goo.gl/JdeEVY
Telegram grubuna katıl ➤ https://t.me/mat724
#lgsmatematik #lgstayfa #matematik

  • Bölünebilme Kuralları PDF indir

Ramazan Hoca {Ramazan Hoca}

Merhaba Ben Ramazan Hocanız, Burada ortaokul ve LGS matematik konularını anlamana büyük yardımı olacak kısa yollar ve faydalı ipuçlarını bulabileceksin. LGS ve okul sınavlarına hazırlık için örnek soruları çözüyor ve sizin çalışmanız için ders anlatım pdflerini hazırlıyorum. Tüm bunlara anında ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutma.

“Çarpan = Bölen | “KISA YOL” ile bölme yapıyoruz! – LGS #01” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir